922
1656178

Fredrik Henrik af Chapman

(Sverige, 1721-1808)
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
9 550 - 11 900 EUR
10 800 - 13 600 USD
Klubbat pris
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst, ansvarig äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Fredrik Henrik af Chapman
(Sverige, 1721-1808)

”Architectura navalis mercatoria” - Sveriges förnämsta praktverk om skeppsbyggnadskonst från 1700-talet

Stockholm, [Johan George Lange], 1768. Stor folio. 55 x 42 cm. Dubbelsidig "Table generale des plans" på franska + dubbelsidig graverad dedikation + dubbelsidig graverad titel med vy över Stockholm graverad av Olof Jacobsson Årre + 62 dubbelsidiga skeppsplanscher graverade av Lars Bogeman + 14 sid. text på franska i folio (anger innehållet för de 6 häften i vilka verket utkom).

Första upplagan av det främsta svenska praktverket om skeppsbyggnadskonst.

Proveniens

Svensk privatsamling

Fredrik Henrik af Chapman (1721-1808) var en av sin tids främsta och mest inflytelserika fartygskonstruktörer, även internationellt. I Architectura Navalis Mercatoria sammanställde han exempel på tidens bästa och mest intressanta fartyg, allt från skutor och små fiskesumpar till stora örlogsfartyg, i några fall så ambitiösa att det inte var aktuellt för något land i Europa att faktiskt bygga dem.

Föreliggande originalupplaga är en eftertraktad raritet bland samlare och institutioner i hela världen och förekommer sällan på marknaden - det anses att de flesta exemplar helt enkelt användes sönder. Chapmans originalplåtar till verkets planscher finns dock bevarade i Sjöhistoriska museet, som nyligen gjorde en stor insats med en högupplöst inskanning av planscherna för webben.