969
1647023

Constantin Emile Meunier

(Belgien, 1831-1905)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 390 - 2 870 EUR
2 710 - 3 250 USD
Klubbat pris
34 000 SEK
Louise Wrede
Louise Wrede
Chef konstavdelningen, Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Constantin Emile Meunier
(Belgien, 1831-1905)

"L'enfant prodigue"

Signerad C Meunier samt Atelier 59 Rue L´Abbaye. Mörkpatinerad brons på stensockel samt träbas. Höjd 44,5 cm, inklusive sockel 54 cm.

Proveniens

Dobiaschofsky, 8 november 2019, kat. nr 417