97
1673798

Stolar tio stycken, Stockholmsarbeten 1700-talets slut, Sengustavianska.

Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 870 - 3 340 EUR
3 250 - 3 800 USD
Klubbat pris
26 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Bemålade i vitt. Skuren dekor med bladsnitt. Svarvade kannelerade ben med rosettanfanger. Fasta stoppade sitsar och ryggar. Tre signerad LSH (Lars Söderholm 1789 - 1794) samt totalt tre stycken med Stockholm stolmakarämbetes sigill. Sitthöjd ca 45, höjd 88 cm.