971
1679724

Christian Eriksson

(Sverige, 1858-1935)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 150 - 1 430 EUR
1 300 - 1 630 USD
Klubbat pris
19 000 SEK
Louise Wrede
Louise Wrede
Chef konstavdelningen, Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Christian Eriksson
(Sverige, 1858-1935)

"Sittande same"

Signerad Chr. Eriksson och daterad Kiirunavaara 1909. Gjutarstämpel Herman Bergman Fud. Brunpatinerad brons. Höjd 21 cm.

Helge Kjellin, "Christian Eriksson 1858-1935", SAK, 1953, motivet omnämnt s. 177-179.