"Sittande same"
Signerad Chr. Eriksson och daterad Kiirunavaara 1909. Gjutarstämpel Herman Bergman Fud. Brunpatinerad brons. Höjd 21 cm.
Helge Kjellin, "Christian Eriksson 1858-1935", SAK, 1953, motivet omnämnt s. 177-179.