979
1680138

Carl Skånberg

(Sverige, 1850-1883)
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 430 - 1 910 EUR
1 630 - 2 170 USD
Klubbat pris
16 000 SEK
Rasmus Sjöbeck
Rasmus Sjöbeck
Assisterande specialist klassisk konst, äldre måleri
+46 (0)727 33 24 02
Carl Skånberg
(Sverige, 1850-1883)

"Sjölandskap"

Stämpelsignerad. Olja på pannå 25 x 49,5 cm.

Proveniens

Direktör Otto Hirsch, därefter i arv.

Nationalmuseum, Stockholm, "Opponenterna av 1885", våren 1945, utanför katalog.

Konstnär