Systembolaget LogoDryckesauktioner

Klassiska årgångar på Dryckesauktionen i maj

På årets tredje dryckesauktion, 15-17 maj, är det många buteljer från årgångar som visar ursprungets, tillverkarens och mognadsprocessens bästa sidor.

Auktionen inleder med champagne. Bland flera sällsynta buteljer auktionerar vi ut magnumflaskor av årgång 1975 från Deutz, Bollinger Vieilles Vignes Françaises 1996 och flera nummer från den klassiska årgången 1988.

Auktionens andra dag fortsätter med röda viner från Bordeaux och Bourgogne. Här finns gott om klassiska årgångar: 1955, 1961, 1982, 1986, 1989, 1990 och 2000.

Sista dagen inleder med Rhône och fortsätter med Italien, Spanien och övriga världen, starkvin och destillat. Den tidigare dryckesauktionen i april såg ett stort intresse för de amerikanska vinerna. Även denna auktion har en del samlarobjekt från andra sidan Atlanten. Framförallt ett flertal utrop med mogna viner från Kalifornien, bland annat pinot noir och cabernet sauvignon.

Hennessy Timeless är en specialutgåva som lanserades till millennieskiftet för att fira Cognacshusets historia. Cognacen, som är en blandning av 1900-talets elva bästa årgångar, tillverkades endast i 2000 exemplar och levereras i kristallkaraff från den franska glastillverkaren Baccarat.

Till katalogen >
Läs mer om auktionen på systembolaget.se >

Att köpa på auktion

För att kunna delta på våra dryckesauktioner behöver du skapa ett användarkonto hos Bukowskis. Skapa konto här

Auktionerna genomförs under tre dagar, åtta gånger per år. Fyra på våren och fyra på hösten. Första onlineauktionen genomförs den 6-8 mars. Aktuellt kalendarium hittar du på Systembolagets webbplats. Dryckerna visas på Bukowskis webbplats 7-10 dagar innan auktionsstart. Alla drycker har bild och beskrivning gjord av Systembolagets värderingsmän. Du hittar Systembolagets dryckesauktioner som en egen kategori på Bukowskis.

Att sälja på auktion

Vi värderar löpande inkommande objekt. Registrera de flaskor du vill få värderade genom att fylla i värderingsformuläretsystembolaget.se. Fyll i formuläret så utförligt som möjligt och bifoga bilder. Det gör att värderingen går lättare och snabbare. Systembolagets värderingsmän gör en första bedömning och om objektet bedöms intressant för försäljning får du en preliminär värdering.

För ytterligare information om inlämning och värdering kontakta auktioner@systembolaget.se

Objekt med ett positivt värderingsbesked lämnar du in till Bukowskis, se kontor och öppettider.Värderingsbeskedet ska tas med till inlämningen. Efter inlämningen gör vi en slutlig värdering och sätter ett utropspris.

För mer information

Läs mer om dryckesauktioner på systembolaget.se. Välkommen att kontakta Systembolagets kundtjänst på 0771-83 83 00 om du har frågor. Vi finns på plats vardagar 9-18 och lördagar 10-15.

Kontakta specialist
Johan Blanche
Johan Blanche
Värderingsansvarig Vin & starkvin
+46 (0)8 503 327 54
Patrik Nordström
Patrik Nordström
Värderingsansvarig Destillat
+46 (0)8 503 327 54

Johan Blanche
Johan har 30 års erfarenhet av exklusiva viner, dryckesprovningar och rådgivning kring vinlagring. Han är även författare av Olivoljeguiden och har arbetat som konsult inom livsmedelsbranschen och som sommelier. Johan värderar vinerna inför auktionerna.

Patrik Nordström
Patrik har en bakgrund som whiskyentusiast, på tidiga 1990-talet medgrundare till nu nedlagda Stockholm Single Malt Society. Han har 20 års erfarenhet från Systembolaget där han bland annat varit dryckesutbildare sedan början på 2000-talet. Patrik är också arkeolog och arkeologihistoriker med ett antal publikationer bakom sig.