Systembolaget LogoDryckesauktioner

Dryckesauktion i november

Till katalogen > Läs mer om auktionen på systembolaget.se >

Nu är det snart dags för säsongens tredje dryckesauktion, 13-15 november. Det blir den hittills mest omfattande auktionen med över 1200 utrop. Comtes de Champagne 1961, Dom Pérignon 1964 och Salon 1990 i magnumflaskor med flera bland första dagens champagne. Bland övriga vita syns flera hela lådor från Marcel Deiss från olika Grand Cru-lägen.

Mogen Bordeaux som Mouton 1934 och Latour 1948 syns andra dagen tillsammans med yngre viner i hela lådor som Pétrus 2003 och La Mission Haut-Brion 2005. Romanée Conti från både 1989 och 1990 med perfekt proveniens. Masseto i lådor från 2006 och 2010 och niolitersflaska Costasera Amarone. Avslutningsvis tredje dagen kommer en hel del destillat med bland annat Hennessy Timeless i jubileumsutgåva, Macallan från 1966 och Karuizawa 1972.

Visningen startar 3 november och pågår till auktionsdags. Välkommen!

Kontakta specialist
Johan Blanche
Johan Blanche
Värderingsansvarig Vin & starkvin
+46 (0)8 503 327 54
Patrik Nordström
Patrik Nordström
Värderingsansvarig Destillat
+46 (0)8 503 327 54

Johan Blanche

Patrik Nordström
Patrik har en bakgrund som whiskyentusiast, på tidiga 1990-talet medgrundare till nu nedlagda Stockholm Single Malt Society. Han har 20 års erfarenhet från Systembolaget där han bland annat varit dryckesutbildare sedan början på 2000-talet. Patrik är också arkeolog och arkeologihistoriker med ett antal publikationer bakom sig.