Systembolaget LogoDryckesauktioner

Välkommen till Systembolagets tredje dryckesauktion 2018

Till katalogen > Läs mer om auktionen på systembolaget.se >

Röd Bordeaux är i ohotad ledning när det gäller antal utrop. Med start i en av 1900-talets legendariska vinår – den varmskördade årgången 1947, hittar vi här fler än 40 efterföljande årgångar. På god andraplats kommer skotsk whisky med många sällan sedda buteljeringar, både från klassiska och från mindre kända destillerier. Dessutom en ovanligare blended som bär på lika delar myt och historia; andravärldskrigsbuteljeringen från Delva. Vita viner domineras av Frankrike: Alsace, Bourgogne, Jura och självklart Sauternes med klassiska Château Yquem 1945 och 1959 i spetsen.

Om Bourgogne och Domaine de la Romanée-Conti sticker ut med flera av auktionens högsta utrop är majauktionen ändå tillfället för dig som är nyfiken på klassiska Rhôneviner. Med ursprung i en samling av viner från områdets topproducenter finns här mycket att fördjupa sig i, både från södra och norra Rhône. Tyngdvikten ligger på åren runt 1990. En betydelsefull period för området då i synnerhet norra Rhône återtog sin position bland världens toppviner. Förutom högpoängaren från Côte Rotie: Guigals tre La La-vinerna i en serie från 1985 till och med 1996, finns namnkunniga producenter som Chapoutier, Jaboulet, Clape, Beaucastel och Rayas, den sistnämnde med flera årgångar i både rött och vitt.

4 maj startar visningen. Auktion 14–16 maj.

Johan Blanche
Johan Blanche
Värderingsansvarig Vin & starkvin
+46 (0)8 503 327 54
Patrik Nordström
Patrik Nordström
Värderingsansvarig Destillat
+46 (0)8 503 327 54

Johan Blanche

Patrik Nordström

Patrik har en bakgrund som whiskyentusiast, på tidiga 1990-talet medgrundare till nu nedlagda Stockholm Single Malt Society. Han har 20 års erfarenhet från Systembolaget där han bland annat varit dryckesutbildare sedan början på 2000-talet. Patrik är också arkeolog och arkeologihistoriker med ett antal publikationer bakom sig.