Systembolaget LogoDryckesauktioner

Ännu en härlig auktion med ett brett utbud drycker för stundande tryffeltider och mustiga maträtter

Till katalogen > Läs mer om auktionen på systembolaget.se >

Italien och tryffelns Piemonte bjuder på röda viner från grannkommunerna Barolo och Barbaresco i årgångar från 1958 till 2014. Från Spanien hittar vi både klassiskt och modernt från distrikt som Rioja, Ribera del Duero och Priorat, och från andra sidan Atlanten ett flertal mogna viner från Napa Valley och producenter som Beaulieu, Cuvaison, Heitz och Mondavi.

Auktionens största kategori, Bordeaux, sticker ut med två unika magnumflaskor: Château La Mission Haut-Brion från fredsåret 1945, ett av de stora vinerna från ett av 1900-talets mest beryktade bordeauxårgångar. Av bourgogner syns bland annat Domaine de la Romanée-Conti La Tâche i sex olika årgångar: från 1966 till 2015, medan vi bland höstklingande viner från Rhônedalen hittar ett lika sällsynt som udda vin i Chapotiers årgångsblandade Barbe Rac Cuvée Numérotée från premiäråret 1977.

Sötvinsälskaren blir heller inte besviken. Från Portugal hittar vi portvinshus som Taylor's med årgångar som 1945 och 1948 och en sällsynt magnumbutelj från det stora portvinsåret 1977 medan klassiska Sauternes ståtar med Château d'Yquem i årgångar från 1937 till 2005.

På whiskysidan finns fem svenska destillerier representerade. Förutom föregångaren Mackmyra uppföljarna från Hven, Gotland och Smögen, liksom det kortlivade destilleriet Grythyttans Whisky. Från Skottland hittar vi flera eftertraktade destillerier: Port Ellen, Springbank, St Magdelaine och The Macallan för att nämna några. Det sistnämnda med den sällan sedda Exceptional Single Cask från 1981 och inte minst den femtioettåriga Select Reserve 1948. Sist men inte minst japansk whisky och ett riktigt ess ur Ichiro's kortserie: Klöver Ess, avslutningslagrad 59 månader på fat av japansk mizunaraek och en av Akuto Ichiros egna favoriter.

Välkommen till dryckesauktionen 8–10 oktober

För konditionsrapport kontakta specialist
Johan Blanche
Johan Blanche
Värderingsansvarig Vin & starkvin
+46 (0)8 503 327 54
Patrik Nordström
Patrik Nordström
Värderingsansvarig Destillat
+46 (0)8 503 327 54

Johan Blanche

Johan har 30 års erfarenhet av exklusiva viner, dryckesprovningar och rådgivning kring vinlagring. Han är även författare av Olivoljeguiden och har arbetat som konsult inom livsmedelsbranschen och som sommelier. Johan värderar vinerna inför auktionerna.

Patrik Nordström

Patrik har en bakgrund som whiskyentusiast, på tidiga 1990-talet medgrundare till nu nedlagda Stockholm Single Malt Society. Han har 20 års erfarenhet från Systembolaget där han bland annat varit dryckesutbildare sedan början på 2000-talet. Patrik är också arkeolog och arkeologihistoriker med ett antal publikationer bakom sig.