SystembolagetDryckesauktioner

Många spännande viner och destillat, äldre som yngre, avslutar årets dryckesauktioner

Till katalogen > Läs mer om auktionen på systembolaget.se >

Hösten har passerat i ett svindlande tempo och när vi nu närmar oss vintern avslutar vi säsongen med en sista dryckesauktion. Decemberauktionen brukar vara en av årets största vilket stämmer in även i år. Den 30 november publicerar vi ca 1500 utrop med tyngden i röd Bordeaux, Champagne och maltwhiskey.

Champagne startar upp med en 1964 Comtes de Champagne och avslutas med årgång 2010 som just börjat mogna till. Däremellan en mängd årgångschampagne där 1996 dominerar stort med ett 60-tal utrop. Många 1996:or champagne är på sin topp just med perfekt balans mellan mognad, syra och frukt.

I den andra stora vinkategorien Bordeaux (400 utrop), finner vi äldre, fortfarande vitala och legendariska årgångar som 1945, 1947 samt flera 1949:or. Resan går sedan vidare över små och stora årgångar och landar i de moderna stjärnårgångarna 2009, 2010 och 2015.

Extra spännande blir sista dagens destillatauktion (ca 320 objekt) där vi bland annat auktionerar ut hundraårig Armagnac, Bowmore 1964, Springbank 1966 och en unik Macallan Lalique 55 years 2nd release i kristallkaraff.

Till katalogen >

Johan Blanche
Johan Blanche
Värderingsansvarig Vin & starkvin
+46 (0)8 503 327 54
Patrik Nordström
Patrik Nordström
Värderingsansvarig Destillat
+46 (0)8 503 327 54

Johan Blanche

Patrik Nordström

Patrik har en bakgrund som whiskyentusiast, på tidiga 1990-talet medgrundare till nu nedlagda Stockholm Single Malt Society. Han har 20 års erfarenhet från Systembolaget där han bland annat varit dryckesutbildare sedan början på 2000-talet. Patrik är också arkeolog och arkeologihistoriker med ett antal publikationer bakom sig.