Systembolaget LogoDryckesauktioner

Mogen krämig finess eller ungt och uppfriskande syrligt?

Till katalogen >

I årets tredje dryckesauktion möter vi våren med ett brett utbud av champagner. Champagne utgör med över 250 poster majauktionens största kategori. I årgångar från 1953 till lovande 2012 finns här mycket att upptäcka, och i det idealiska magnumformatet en hel räcka stora årgångar, eller vad sägs om 1979, 1988, 1989, 1990, 1996, 2002 och 2008?

Efterfrågan på amerikanska viner har länge varit stor. Här gläds vi åt närmare 60 poster, främst från Kalifornien med många starka utmanare till Frankrikes mest klassiska röda viner. Dominus 1990 vs Château Margaux 1990 – ett av många möten i en uppdaterad ”Judgment of Paris 1976”. De stilla vinerna från Frankrike står annars som vanligt för mer än en tredjedel av dryckesauktionen med Bordeaux i klart numerärt överläge. Internationellt allt mer eftertraktade Bourgogne ståtar i majauktionen med många namnkunniga producenter: Armand Rousseau, Cathiard, DRC, Dujac, Leroy och Mugnier för att nämna några.

Destillat står för en fjärdedel av dryckesauktionernas utbud. Som vanligt med skotsk maltwhisky i spetsen, men vi hittar också eftertraktad amerikansk bourbon, dansk och svensk whisky, och bland flera japanska den sällsynta Yamazaki 1984. I dryckesauktionerna syns sällan spår av Irlands långa whiskeyhistoria, men nu ett undantag: John Jameson 7 Years Old Pot Still från Bow Street Distillery, Dublins forna stolthet som gick i graven 1971.

Vänder vi oss till varmare breddgrader väntas en rundtur bland fantasieggande västindiska och syd- och mellanamerika destillerier där sockerrör och agave står för råvaran. Bartenders och andra mixologiskt intresserade hittar på dryckesauktionerna många ingredienser till unika vintagedrinkar. Varför inte en klassisk Singapore Sling smaksatt med den ursprungliga körsbärslikören från Peter F Heering i en buteljering från slutet av 1800-talet.

Välkommen till dryckesauktionen 13–15 maj.

Johan Blanche
Johan Blanche
Värderingsansvarig Vin & starkvin
+46 (0)8 503 327 54
Patrik Nordström
Patrik Nordström
Värderingsansvarig Destillat
+46 (0)8 503 327 54

Johan Blanche

Patrik Nordström