Systembolaget LogoDryckesauktioner

Sällsynta drycker med utmärkt proveniens

Till katalogen >

Höstens första dryckesauktion publiceras tidigt nu i augusti när sensommaren ännu dröjer sig kvar. Denna auktion utmärks av några riktiga sällsyntheter där proveniensen är extra viktig. Så ser vi t ex den mycket rara Mazis-Chambertin från Madame Bize-Leroys egen domän Domaine d’Auvenay - endast ca 350 buteljer tillverkas årligen av detta vin.

Bland champagnerna finner vi en magnum 1964 Bollinger, hela obrutna lådor med 1990 Salon i perfekt kondition och svårfunna 1990 Selosse från början av Anselme Selosses karriär.

På den röda sidan med spännande slotts-proveniens 1959 Château La Tour Haut-Brion på magnum i excellent skick tack vare utmärkta lagringsförhållanden.

Den ovanligt stora sprit-sektionen innehåller även den speciella objekt som The Macallan Royal Marriage 1948 & 1961 och svenskbuteljerad blended Andrew Usher & Co. Roligt svenskt också med N.P. Nordström Caloric Punsch och en hundraårig Extra Fin Gammal Arrac från G. Platin & Co.

Vill du veta mer om auktionen? >

Kontakta specialist
Patrik Nordström
Patrik Nordström
Värderingsansvarig Destillat
+46 (0)8 503 327 54
Johan Blanche
Johan Blanche
Värderingsansvarig Vin & starkvin
+46 (0)8 503 327 54

Johan Blanche

Patrik Nordström

Patrik har en bakgrund som whiskyentusiast, på tidiga 1990-talet medgrundare till nu nedlagda Stockholm Single Malt Society. Han har 20 års erfarenhet från Systembolaget där han bland annat varit dryckesutbildare sedan början på 2000-talet. Patrik är också arkeolog och arkeologihistoriker med ett antal publikationer bakom sig.