SystembolagetDryckesauktioner

Små bubblor, stora årgångar, mjuknande tanniner och ädelrötad nektar

Med en bred decemberauktion tackar dryckesauktionerna för ett händelserikt år och avslutar med en mytomhuldad svensk whiskyhistoria: det sällsynta Skeppets Whisky.

De stora kategorierna Champagne, Bordeaux, Italien och Bourgogne dominerar auktionens vinavdelning. Med många omfattande årgångsserier öppnas för lärorika djupdykningar. Här finns stora år som binder ihop väsensskilda vinområden: 1961, 1982, 1990 och 1996. Här bjuds på snävare studier av närliggande år som 2005, 2009 och 2010; topprankade årgångar i Bordeaux med koncentration, kraft och potential som gemensam nämnare. Om Spanien och USA också ståtar med långlivade viner och stor komplexitet, hittar vi de mest koncentrerade vinerna bland de söta: Portvin, Sauternes och trögflytande unika Tokaji Essencia, nektar för gudarna.

Destillaten domineras i vanlig ordning av skotsk whisky som mästerligt knutit myt och historia till dryckesupplevelsen. Men vi behöver inte åka till Skottland för en riktig whiskyhistoria: Skeppets Whisky, resultatet av Sveriges första storskaliga whiskyproduktion. Ett kortlivat försök förlagt till Södertälje och präglat av 1950/60-talets efterkrigstida framtidsoptimism. Decemberauktionen kan visa upp en av de få kända kvarvarande exemplaren i en sen buteljering från 1969/70.

Auktion: 9 – 11 December

Johan Blanche
Johan Blanche
Värderingsansvarig Vin & starkvin
+46 (0)8 503 327 54
Patrik Nordström
Patrik Nordström
Värderingsansvarig Destillat
+46 (0)8 503 327 54

Johan Blanche

Patrik Nordström
Patrik har en bakgrund som whiskyentusiast, på tidiga 1990-talet medgrundare till nu nedlagda Stockholm Single Malt Society. Han har 20 års erfarenhet från Systembolaget där han bland annat varit dryckesutbildare sedan början på 2000-talet. Patrik är också arkeolog och arkeologihistoriker med ett antal publikationer bakom sig.