HALSBAND med odlade pärlor och lås i 18K guld med cabochonslipad turkos.

Ø ca 6,85-7,45 mm. H Jonssons, Stockholm, 1974. Längd ca 83 cm.

Mindre ojämnheter till ytan av odlade pärlorna. Turkosen är missfärgad och är grön. Turkosen har några sprickor. Slitage, mindre repor.

Utropspris
4 000 SEK