Ring med en odlad pärla, Ø ca 6,30 mm. 18K guld. Storlek 16/50. Hänge med en odlad pärla, Ø ca 5,60 mm och diamanter, totalt ca 0,03 ct. 14K guld med troligen Polska kontrollstämplar. Höjd ca 1,6 cm. Total vikt ca 3,5 g.
Bruksslitage, mindre repor. Odlad pärlan av ringen med slitna ytan.