Arne Jones E1299

Karmstolar, fyra stycken, snarlika, Parisarbeten i Louis XV, 1700-talets mitt.

Bonade. Skuren dekor. Stoppad rygg och sits. En signerad av Noël-Toussaint Porrot (mästare 1761), en signerad av Nicolas Blanchard (mästare 1738), ytterligare en otydligt signerad. Sitthöjd 41 cm.

Lagningar, förstärkningar.
Skador, sprickor.
Ett ben kraftigt skadat och i behov av reparation.

Utropspris
8 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71