Förgyllda och bronserade. Ramverk med dekor av pärlstav. Krönande bandrosett. Ljusarm av mässing. Kvicksilverfolierade spegelglas. En signerad med rund färgstämpel samt med Stockholms hallstämpel 1794. Höjd 51, bredd 32 cm.
Smärre skador, lagningar, och kompletteringar.
Gammalt glas