Förgyllt och bronserat. Skuren dekor av kannelering, bladrosetter, draperade lagergirlander, och dukatsnitt, benkryss med krönande urna. Skiva av vit marmor. Längd 55, bredd 34, höjd 82 cm.
Senare skiva. Senare förgyllning. Fogsprickor. Smärre skador.