Royal Copenhagen, servisdelar, 89 st, porslin, "Musselmalet Hel- och Halvblonde", Danmark, 1900-talets andra hälft.

Vaser, 2 st, 1/1016.
Gräddkanna, 1/1032.
Sockerskål, 2 st, 1/1112.
Karaff, 1/722, smärre tillverkningsdefekt på insidan av mynningen.
Sockerskål, 1/691 med lock 1/428
Saltströare, 1/712.
Pepparströare, 1/711.
Fat på fot, 2 st, 1/511, varav ett exemplar 2:a sortering.
Skålar, 5 st, 1/624.
Tallrikar, 7 st, 1/1085, varav ett exemplar 2:a sortering.
Djupa tallrikar, 2 st, 1/167, 2:a sortering. Glasyrmistor.
Djupa tallrikar, 2 st, 1/570, 2:a sortering.
Djupa tallrikar, 4 st, 1/565.
Djupa tallrikar, 2 st, 1/1078.
Efterrättstallrikar, 7 st, 1/1085, varav ett exemplar med tillverkningsdefekt.
Kaffekoppar med fat, 12 st, 1/719, varav 5 koppar 2:a sortering samt 2 fat 2:a sortering. 1 kopp med smärre mynningsnagg samt 1 kopp med genomgående spricka samt smärre mynningsnagg. En kopp med mynningsnagg.
Fat, 2 st, 1/1035.
Assiette, 9 st, 1/574.
Assiette, 9 st, 1/1087.
Assiette, 7 st, 1/574.
Kuvertaskfat, 5 st, 1/504 samt ett exemplar 1/1004.
Vas, 1/2183.
Skål, oval form, 4 st, 1/2184.

3 fat, 2:a sortering, medföljer.

Smärre glasyrmistor. Enstaka spricka. Smärre nagg. Enstaka nagg. Fläckar. Något slitage.

Utropspris
12 000 SEK
Jan Ekman
Jan Ekman
+46 (0)70 267 09 23