Meissen

(Tyskland, 1710-)
Meissen
(Tyskland, 1710-)

Skålar, 4 st, och ett fat, porslin, Meissen och Royal Copenhagen, sent 1800-tal och tidigt 1900-tal.

Meissen, "Zwiebelmuster/Lökmönstret":
Skål med hänklar med korgimiterande dekor och små blommor, bredd 20,5 cm, totalhöjd 10 cm.
Skål på fot med genombrutet brätte, höjd 15 cm, diameter 18 cm.
Oval skål med gallerkant och hänklar, längd 25 cm.
Royal Copenhagen, andrasortering, "Musselmalet", helblonde:
fruktskål, 1/1052, bredd 23 cm, höjd 9,5 cm
tallrik 1/1099, diameter 23,5 cm.

Meissen-delarna med obetydligt slitage, helhetsintrycket är mycket gott.
Royal Copenhagen med glasyrmistor, ställvis ojämn yta.

Formgivare

Meissen är en tysk keramikfabrik som härstammar från staden Meissen, nära Dresden. Meissen är Europas äldsta porslinsmanufaktur och grundades 1710 av August II I Sverige grundades Rörstrand kring samma tid, år 1726. Meissen tillverkar figuriner, matserviser och smycken i en mängd olika stilar som vittnar om deras långa tradition. Den karakteristiska märkningen med två korslagda svärd har funnits med i olika utformning sedan 1700-talet.

Utropspris
300 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492