Meissen

(Tyskland, 1710-)
Meissen
(Tyskland, 1710-)

Meissen, mat-och kaffeservis, 59 delar, "Indische Malerei Grün", Tyskland.

Porslin med handmålad dekor i grönt och guldkant.
10 tallrikar 25 cm
10 förrättstallrikar 20 cm
10 assietter med gallerkant 18 cm
9 buljongkoppar med fat
10 kaffekoppar med fat
Såssnipa 24 cm
Smörterrin med lock 21 cm
Fyrkantig skål 22 cm
Snäckformad skål 19 cm
Lövformad skål 22 cm
Dubbel skål 24 cm
Avlång skål 26,5 cm
Oval skål med gallerkant 26 cm
Ovalt uppläggningsfat 30,5 cm
Vas 10,5 cm

Helhetsintrycket är gott. Ett extra fat till buljongkopp medföljer. Två kaffefat med nagg.

Formgivare

Meissen är en tysk keramikfabrik som härstammar från staden Meissen, nära Dresden. Meissen är Europas äldsta porslinsmanufaktur och grundades 1710 av August II I Sverige grundades Rörstrand kring samma tid, år 1726. Meissen tillverkar figuriner, matserviser och smycken i en mängd olika stilar som vittnar om deras långa tradition. Den karakteristiska märkningen med två korslagda svärd har funnits med i olika utformning sedan 1700-talet.

Utropspris
12 000 SEK
Anna Wessman
Anna Wessman
+46 (0)708 10 86 14