Madeleine Pyk – en samling F769
440
1451414

Uppsatsskål, fajans. Rörstrand, 1700-tal.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 850 - 3 800 EUR
3 260 - 4 340 USD
Klubbat pris
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Rokoko. Två sittande figurer varav en trumpetblåsande najad som bär upp en snäckformad skål. Bägge sittandes på en stor roccaille. Höjd 27 cm. Längd 32 cm.

Lagad.

Proveniens

Svensk privatsamling.

Jämför med exemplar i Nationalmuseisamlingar.

Hernmark, Carl, Fajans och porslin, Svensk keramik före 1850. Jämför med uppsats avbildad på sidan 24, den daterad 1755. Även med texten att Munthe tillskriver Precht denna modell.