Axel Larsson, & Sven Carlsöö, skrivbordsstol, Verkstads AB Lindqvist i Motala, 1960-tal.
Etikettmärkt Lindqvist Verkstads Ab Kontorsmöbler Motala Stockholm Göteborg Malmö Sundsvall. Stoppad klädd sits och ryggbricka, sitthöjd justerbar ca 42-55 cm.
Slitage, fläckar. Torkad stoppning.
Arkitekt Axel Larsson, därefter i arv.
Eklund Nyström, Sigrid, Axel Larsson: möbelformgivare och inredningsarkitekt under fem decennier, Carlsson, Stockholm, 2013, sid. 165.
Axel Larsson var en framstående svensk möbelarkitekt med en karriär som sträckte sig över mer än 50 år. Vid 25 års ålder anställdes han vid Svenska Möbelfabrikerna i Bodafors på Stockholmskontoret, där han var verksam i hela tre decennier. Larsson gjorde sin stora debut på Stockholmsutställningen 1930, där han presenterade sin första möbelserie. Denna serie utmärkte sig genom att förena modernism med svenska traditioner. Mellan åren 1956-1975 drev Larsson sin egen verksamhet samtidigt som han fortsatte arbeta för Svenska Möbelfabrikerna i Bodafors. Utöver att ha formgivit otaliga möbler utförde han många betydande inredningsuppdrag. Bland dessa märks Göteborgs Konserthus, Park Avenue Hotel i Göteborg och Folksamhuset vid Skanstull i Stockholm.