Barbie, docka, vintage, "Nr. 2 Ponytail", Mattel 1959

Andra utgåvan av Barbie. Brunett version. Svart- och vitrandig baddräkt. gulfärgade ögle-öhängen, vita solglasögon med blå plastglas, svarta högklckade skor med öppen tå.
Solid kropp utan hål underfötterna.
Märkt:
Barbie T.M.
Pats. Pend.
©MCMLVII
By Mattel Inc.
Längd 28 cm
Medföljande: Broschyr, ny speciell ställning till Nr.2 med svart platta och hål för medföljande svart äldre metallställning i svart.

Något blekt, obetydligt slitage. Kartong trasig

Proveniens

Privat samling

Den första utgåvan av Barbie lanserades i New York på en leksaksmässa den 9 mars 1959

Utropspris
20 000 SEK
Maria Granström
Maria Granström
Filialchef Malmö
+46 (0)739 40 08 09