Barbie, docka, vintage "Nr.3 Ponytail", Mattel 1960

Tredje utgåvan av Barbie, brunett version med blå ögonskugga.
Svart- och vitrandig baddräkt, guldfärgade ögle-örhängen, vita solglasögon med blå plastglas, svarta högklackade skor med öppen tå. Solid kropp utan hål under fötterna.
Märkt:
Barbie T.M.
Pats.Pend.
©MCMLVIII
by Mattel Inc.
Längd 28 cm.
Medföljande: Ny specialställning till nr. 3 och 4 med svart Barbie TM-märkt platta och hål för medföljande svart metallställning i nyare modell.

Något blekt. Smärre slitage.

Proveniens

Privat samling

Förstautgåvan av Barbie lanserades vid New Yorks leksaksmässa 9 mars 1959.

Utropspris
5 000 SEK
Maria Granström
Maria Granström
Filialchef Malmö
+46 (0)739 40 08 09