Barbie, docka, vintage "Nr.3 Ponytail", Mattel 1960

Tredje utgåvan av Barbie, blond version med brun ögonskugga.
Svart- och vitrandig baddräkt, vita pärl-örhängen, vita solglasögon med blå plastglas, svarta högklackade skor med öppen tå.
Solid kropp utan hål under fötterna.
Märkt:
Barbie T.M.
Pats. Pend.
©MCMLVIII
y Mattel Inc.
Längd 28 cm
Medföljande: Ny Specialställning till nr. 3 och 4 med svart Barbie TM-märkt platta och hål för medföljande metallställning nyare modell.

Något blekt, smärre slitage.

Proveniens

Privat samling

Förstautgåvan av Barbie lanserade i New York på en leksaksmässa 9 mars 1959

Utropspris
5 000 SEK
Maria Granström
Maria Granström
Filialchef Malmö
+46 (0)739 40 08 09