Arne Jones E1299

Barbie, docka, vintage "Nr. 4 Ponytail", Mattel 1960

Fjärde utgåvan av Barbie, brunett version med blå ögonskugga.
Svart- och vitrandig baddräkt, vita pärlörhängen, vita solglasögon med blå plastglas, svarta högklackade skor med öppen tå.
Solid kropp utan hål under fötterna.
Märkt:
Barbie T.M.
Pats. Pend.
©MCMLVIII
By Mattel Inc.
Längd 28 cm
Medföljande: Originalkartong av äldre modell, Broschyr. Ny speciell ställning till N.r 3 och Nr. 4 med svart platta och hål för medföljande svart metallställning, nyare modell.

Smärre slitage. Original kartong med obetydligt slitage och fläckar

Proveniens

Privat samling

Utropspris
4 000 SEK
Maria Granström
Maria Granström
Filialchef Malmö
+46 (0)739 40 08 09