Barbie och Ken, dockor 2 st. samt kläder, vintage, "Barbie Bubblecut" Mattel 1961. "Ken" Mattel 1961

Femte utgåvan, rödhårig (titian) version, ny frisyr. Svart- och vitrandig baddräkt, svarta högklackade skor med öppen tå. Kropp med ihålig torso. Ny sorts plast som ibland "svettas" i övrigt samma som Barbie nr. 4 och nr 5, Ponytail.
Märkt:
Barbie®
Pats. Pend
©MCMLVIII
by Mattel Inc.
Längd 29 cm
Medföljande: Ställning helt i svart metall.
Första Ken-dockan med flockat hår, brunett version. röda bomullsshorts med vit revär, gul frottéhandduk, korktofflor med röd slejf.
Märkt:
Ken T.M.
Pats Pend
©MCMLX
by Mattel Inc.
Längd 30,5 cm
Medföljande: Originalkartong med ställning
Kläder:
Nr. 937 vintage "Sorority Meeting (1962-63) komplett
Vintage Barbie Pak, "Silk Sheath" (1962-63) - vit version, komplett
Nr. 985 vintage "Open Road" (1961-62) komplett
Nr. 1408 vintage "Ken Fraternity Meeting" (1964) komplett
Nr. 782 vintage "Ken Casuals" (1961-63) komplett

Kens kofta i kläduppsättningen "Ken Fraternity Meeting" nött och solkig. Obetydligt slitage

Proveniens

Privat samling

Utropspris
5 000 SEK
Maria Granström
Maria Granström
Filialchef Malmö
+46 (0)739 40 08 09