Barbie och Ken, dockor 2 st. samt kläder, vintage,"Barbie Bubblecut" Mattel 1961/62. "Ken" Mattel 1961/62

Femte utgåvan med ny frisyr och hårfärg, platinum (1961). Svart- och vitrandig baddräkt, svarta högklackade skor med öppen tå. Kropp med ihålig torso. Ny plast som i bland "svettas" i övrigt samma som "Nr 4, Ponytail" och "Nr. 5, Ponytail"
Märkt:
Barbie®
Pats.Pend.
©MCMLVIII
by Mattel Inc.
Längd 29 cm
Andra utgåvan av Ken-dockan med flockat hår, brun version, något ändrad ansiktsmålning.
Röda bumullsshorts, rödvitrandig strandjacka, korktofflor med röd slejf.
Märkt:
Ken T.M.
Pats. Pend
©MCMLX
by Mattel Inc.
Längd 30 cm.
Kläder:
Nr. 965 vintage "Nighty Negligee Set" (1959-64) komplett
Nr. 967 vintage "Picnic Set" (1959-61) komplett
Nr. 962 vintage "Barbie-Q Outfit" (1959 - 62) komplett
Nr. 783 vintage "Ken Sport Shorts" (1961-63) komplett
Nr. 770 vintage "Ken Campus Hero" (1961-74) version 1961, komplett
Nr. 1409 vintage "Ken Goin'Huntin'" (1964) komplett

Barbie med skador på axlarna. Obetydligt slitage
Nr. 965 "Barbie Nighty Negligee Set" resåren uttänjd i kläduppsättning
Nr. 967 "Barbie Picnic Set" fisken tillknycklad i uppsättningen

Proveniens

Privat samling

Utropspris
4 000 SEK
Maria Granström
Maria Granström
Filialchef Malmö
+46 (0)739 40 08 09