Midge och Allan, dockor 2 st. vintage "Midge" Mattel 1964, "Allan" Mattel 1964

Senare utgåva av Midge, rödhårig version. Blå Barbie-trikåbaddräkt, Gul överdel av tvådelad baddräkt (undre orange del saknas), vita högklackade skor med öppen tå. Egen huvudform och ny kropp som var samma som Barbies från det året (1964),
Märkt:
Midge T.M
©1962
Barbie®
©1958
by Mattel Inc.
Patented
Längd 29 cm
Kens kompis Allan gavs bara ut 1964. Delade kroppsform och märkning med Ken men hade egen huvudform och kläder. Blå bomullsshorts, flerfärgad randig strandjacka (ovanlig med vertikala ränder) korktofflor med blå slejf.
Märkt:
©1960
by Mattel Inc.
Hawthrone
Calif.U.S.A.
Längd 31 cm
Kläder:
Nr. 955 vintage "Swinging' Easy" (1963) saknar halsbandet
Vintage Barbie Fashion Pak "Jumpin'Jeans" (1964-65) komplett
Vintage Barbie Pak "On the Go-Go Everywhere" (1964-65) blommig version, komplett
Nr. 941 vintage "Tennis Anyone?" (1962-64) komplett
Nr.790 vintage "Ken Time For Tennis" (1962-63) komplett
Nr. 788 vintage "Ken Rally Day" (1962-64) komplett
Nr. 1414 vintage "Ken Holiday" (1965) komplett

Obetydligt slitage
Originalask för Midge sprucken samt saknar en sida av underdelen.
Midges gul överdel av tvådelad baddräkt undre orange del saknas

Proveniens

Privat samling

Utropspris
4 000 SEK
Maria Granström
Maria Granström
Filialchef Malmö
+46 (0)739 40 08 09