Delvis glaserat stengods, konisk form, höjd 35, 22 x 22 cm.
Krackelyr. Glasyrmistor. Slitage. Nagg. Lagning.
Möjligen formgiven av Olle Alberius eller Sylvia Leuchovius.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.
Utropspris
6 000 SEK