Bertil Brisborg, golvlampa, modell "31874", Nordiska Kompaniet, 1940-50-tal.
Stomme i mässing, två ställbara skärmar i vit linne textil, märkt med modellnummer, justerbar höjd ca 120-160 cm.
Smärre slitage, senare skärmar, nydragen el.
Avbildad i katalog 1948.
Bertil Brisborg var chef för Nordiska Kompaniets belysningsavdelning från 1941 och troligtvis fram till 1960-talets mitt. Han ledde företaget in i en ny era och blev en framstående gestalt för de nya stilideal och den estetik som vi idag känner som Swedish Modern. Ett karakteristiskt inslag i Brisborgs skapande var införandet av läder i ljusarmaturer vid 1940-talets början, vilket vid tiden var ett banbrytande drag inom skandinavisk armaturtillverkning. Brisborg ledde arbetet med armaturer till kollektionen Triva och formgav flertalet banbrytande armaturer under 1940-50-talet.