Erik Tidstrand

(Sverige, 1876-1944)
Erik Tidstrand
(Sverige, 1876-1944)

Erik Tidstrand och/eller Bertil Brisborg, golvlampa, modell "30085", Nordiska Kompaniet, 1940-tal.

Mässingsfot, beige veckad tygskärm, märkt under foten, justerbar höjd, ca 182 cm. Nydragen el.

Smärre slitage.

Avbildad i katalog 1941.

Utropspris
5 000 SEK