WILHELM KÅGE, vas stengods, "Argenta", Gustavsberg, 1950-tal.

Rund nedåt avsmalnande. Handmålad dekor av fiskar och luftbubblor samt kantbårder. Signerad GUSTAVSBERG ARGENTA 97? HH HANDDREJAD GUSTAVSBERG. Höjd ca 21 cm.

Invändig krackelyr och mindre glasyrdefekt.

Utropspris
3 500 SEK