SALTKAR, ett par, silver, Adolf Zethelius, Stockholm, 1813. Vikt 145 gram.

Empire. Invändigt förgyllda. Rund skål uppburen av svan, på rund fotplatta. Kantdekor av pärlstav. Höjd 6 cm.

Slitage. Gravyr. Något ostadiga.

Utropspris
4 000 SEK