Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284

Parti porslin, 7 delar, Kina, Qingdynasti, 1700-1800-tal.

Olika underglasyblå dekorer.
Tedosa, med räfflad yta, dekorerad med hus i flodlandskap, delvid förgylld. Höjd 11 cm.
Stekfat, dekorerad med pagoder och fiskebåtar i flodlandskap, 29 cm.
Fyra tallrikar, varav tre dekorerade med pagoder i flodlandskap och den fjärde med lekande pojkar, diameter 20-23,5 cm.
Urna, dekorerad med dubbla lyckotecken samt lotusslingor, höjd 20 cm.

Tedosan och stekfatet med lagningar och retuscher. Glasyrmistor. Nagg. Lagningar. Spricka. Bränningssprickor. Nötta kanter.

Utropspris
2 000 SEK
Sofie Lundberg
Sofie Lundberg
+46 (0) 73 918 04 69

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13