Stekfat samt tallrikar, 4 st, porslin, Kina, Qianglong (1736-95).

3 tallrikar med konturerad bräm, målad dekor i Famille Rose av blommor, diameter 23 cm. en åttkantig tallrik med underglasyrblå dekor av pagod i trädgårdslandskap, diameter 21,5 cm. Stekfatet med underglasyrblå dekor av trädgård med pilträd samt pioner, 29 x 21 cm.

Glasyrmistor. Nagg. Slitage. En tallrik med spricka. Stekfatet med lagningar och retusch.

Proveniens

Per Parén Collection

Utropspris
2 000 SEK
Sofie Lundberg
Sofie Lundberg
+46 (0) 73 918 04 69