Ljushållare, ett par, trä. Sen Qingdynasti.

Parställda buddistiska lejon ståendes på en tron, vardera med sadeltäcke och en vas på ryggen. Förgyllda och bemålade. Höjd 24 cm.

Slitage, torksprickor, nagg.

Proveniens

The Swedish archaeologist, paleontologist and geologist, Johan Gunnar Andersson, Kina Gunnar (1874-1960).

Utropspris
5 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02