Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

Paavo Tynell, taklampa, modell 1382, Taito Oy eller Idman, 1940-tal

Stomme av mässing med åtta ljusarmar med ljusgula glaskupor. Diameter 50, höjd 100 cm.

Buckla på takkopp Smärre slitage. Vissa märken i mässing. Lampskärmarna med små nagg på kanterna.

Formgivare

Utropspris
20 000 SEK

Sofie Lundberg
Sofie Lundberg
+46 (0) 73 918 04 69

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13