Duodji och knivslöjd

I den här auktionen presenterar vi en spännande samling sameslöjd, så kallad Duodji, vilket är en över hundra år gammal hantverkstradition som grundar sig i naturmaterial och högklassig kvalitet. Detta uttrycksfulla hantverk har sitt ursprung i bruksföremålen, där det finns en tydlig vilja att kombinera funktion och form. Föremålen som skapats under flera århundraden – och som tillverkas än idag – präglas såväl av traditionella former som kända mästares och släkters stilar och drag. De mästerligt och detaljrikt utformade askarnas, kåsornas, kisornas och knivarnas formspråk kan inte annat än beundras.

Samlingen i denna auktion består av signerade föremål från 1900-talet, tillverkade av både kända och okända hantverkare. Bland föremålen återfinns verk av bland annat sameslöjdsmästarna Jon Pålsson Fankki, Andreas Poggats och Esse Poggats.

Välkommen att ta del av och bjud på unika föremål och kulturhistoriska skatter.

34 föremål
Lars Pirak, Renrajd.
Lars Pirak, Renrajd.

Utropspris
12 000 SEK