Tvättfat, porslin, Kanton, Kina, sent 1800-tal.

Polykromt måleri i Famille Rose-färger. Dekor av figurscener samt fåglar och blommot i reserver. Diameter 46,5, höjd 15 cm.

Sprickor. Nagg. Något slitage och fläckar. Ställvis färgbortfall.

Utropspris
3 000 SEK
Sofie Lundberg
Sofie Lundberg
+46 (0) 73 918 04 69