Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281

Dosor, 2 st, silver, rokoko, Petter Friedrich Moldenhauer, Stockholm, 1753 respektive Henrik hervander, Linköping, 1803.

Rund form med vridna knäckar. Rokoko respektive rokokostil. Höjd 9,5-10 cm. Total vikt 305 gram.

Smärre slitage. Rokokodosan med smärre bristning vid lockknopp. Rokokostildosan med smärre bucklor.

Utropspris
8 000 SEK
Anna Wessman
Anna Wessman
+46 (0)708 10 86 14

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13