Ogata Gekko

(Japan, 1859-1920)
Ogata Gekko
(Japan, 1859-1920)

Ogata Gekko, färgträsnitt 3 stycken, Japan 1890-tal

Mai, Shizuka 舞 静 / Gekko zuihitsu 月耕随筆; Oka mondo 桜花問答 稲宣義 唐使 / Nihon hana zue 日本花図絵; Cherry blossom viewing / Nihon hana zue 日本花図絵. De båda senare ur 'Flowers of Japan*. Vertikal ôban, tate-e ca 33 x 23 cm.

Åldersrelaterat slitage. Fläckar. Mjuka hanteringsveck. Kanter och hörn med något slitage. Oramade.

Utropspris
2 500 SEK
Jan Ahlklo
Jan Ahlklo
Värderingsman
+46 (0)767 66 16 46