Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285

Eva Englund

(Sverige, 1937-1998)
Eva Englund
(Sverige, 1937-1998)

Eva Englund, skål, graal, Orrefors, signerad, 1980.

Oval form dekorerad med rosor i orange mot bakgrund av klarglas. Signerad "Orrefors graal No 3082-80 Eva Englund". Etikettmärkt Orrefors samt Nordiska Kristall. Längd 35, höjd ca 15 cm.

Något nöttamärken på kanten.

Formgivare

Eva Englund (1937-1998) var en svensk formgivare, främst inom glas. Eva Englund utbildade sig vid Konstfacks keramiklinje och på Capellagården. Hon var verksam vid Pukebergs glasbruk 1964–1973 och Orrefors 1974–1990. Eva kom att bli den som förnyade graalglaset vid Orrefors, inledningsvis i mer diskreta pastellfärger och abstrakta växtmotiv. I slutet på 1980-talet formgav Eva det hon blivit som mest känd för, graalglasen i starka färger och med berättade motiv. Hennes glas blev oerhört eftersökta och det var kö till utställningarna i slutet av 1980-talet för att få köpa något av hennes eftertraktade alster. Efter att hon lämnat Orrefors fortsatte Eva med att arbeta med glas i graalteknik tillsammans med glasblåsaren Wilke Adolfsson i en ateljé benämnd Muraya.

Utropspris
4 000 SEK

Sofie Lundberg
Sofie Lundberg
+46 (0) 73 918 04 69

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13