Arne Jones E1299

Mats Jonasson

(Sverige, Född 1945)
Mats Jonasson
(Sverige, Född 1945)

Glasobjekt, 5 st, bl.a. Mats Jonasson, Målerås.

Två glas med dekor av ansikten, signerade MJ Sweden. Diameter 8,5 höjd 11,5-12,5 cm. Skulptur i klarglas med polykrom dekor av fåglar, signerad Mats Jonasson Sweden 3857. Längd 21, höjd 15,5 cm. Skulptur i klarglas med dekor av ekollon, signerad R.L. Målerås (Robert Ljubez). Längd 8, höjd 14 cm. Skulptur i klarglas med dekor av ansikte i röda toner, monterad på väggplatta. Signerad MJ och etikettmärkt. Total höjd 17, bredd 15 cm.

Obetydligt ytslitage.

Formgivare

Mats Jonasson är en svensk glasformgivare. Han föddes in i glasbruksmiljön i Målerås år 1945. Redan under tonåren uppmärksammades han för sin tecknartalang. Efter att ha avslutat sin skolgång började Jonasson arbeta som glasgravörlärling vid glasbruket år 1959. Mats Jonasson har inspirerats av naturen och erhållit erkännande för sina föremål med motiv från flora och fauna.

Utropspris
3 000 SEK

Elsa Forsbäck
Elsa Forsbäck
+46 (0) 70 795 83 38