Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285

Ingeborg Lundin

(Sverige, 1921-1992)
Ingeborg Lundin
(Sverige, 1921-1992)

Ingeborg Lundin, vas, glas, "Ariel", Orrefors.

Blåtonat glas med geometriska former. Signerad "ORREFORS Ariel Nr 637 N Ingeborg Lundin". Höjd ca 20 cm.

Smärre ytslitage. En smärre tillverkningsdefekt.

Formgivare

Ingeborg Lundin var en svensk glaskonstnär född i Växjö. Hon utbildade sig på Konstfack i Stockholm. Lundin var knuten till Orrefors glasbruk en lång period, mellan 1947- 1971 och var Orrefors första kvinnliga formgivare. Hon har framför allt ritat konstglas men även bruksglas i en lätt och graciös stil, ibland med en lätt surrealistisk gravyr. Hon är mest känd för sin ikoniska vas ”Äpplet” som ibland kommit att symbolisera 1950-talet, modellen ritades till H55-utställningen i Helsingborg. Ingeborg Lundin förnyande arieltekniken med tidstypiska geometriska motiv och ansiktsvaser i olika färg.

Utropspris
5 000 SEK

Jan Ekman
Jan Ekman
+46 (0)70 267 09 23

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13