Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281

Erik Tidstrand

(Sverige, 1876-1944)
Erik Tidstrand
(Sverige, 1876-1944)

Erik Tidstrand, bordslampor 1 par, modell "27260", Nordiska Kompaniet, 1920-30-tal.

Mässing, pelare i svartlackerat trä, märkt med modellnummer, skärm i vit textil, höjd 40 cm.

Smärre slitage, senare skärmar, nydragen el.

Avbildad i katalog 1929.

Utropspris
4 000 SEK
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13