Erik Tidstrand

(Sverige, 1876-1944)
Erik Tidstrand
(Sverige, 1876-1944)

Erik Tidstrand, eller Bertil Brisborg (Sverige) 1910-1993, bordslampa, modell "30246", Nordiska Kompaniet 1940-tal.

Fot i mässing, godronnerad pelare i trä, skärm i mässing. För två ljuspunkter. Skärmens diameter 38,5, höjd 48 cm.

Nydragen el. Slitage. Skärmen saknar sin ursprungliga lackering.

Avbildad i Nordiska Kompaniets katalog 1942.
Annons från Tidskrift för ljuskultur. Stockholm: Svenska föreningen för ljuskultur, Nr 3, 1945.

Modellen förekommer från år 1959 i Arvid Böhlmarks Lampfabriks kataloger, under modellnummer 15625. Sannolikt köpte Böhlmarks NK's restlager när produktionen av konsument-armaturer trappades ner för att slutligen upphöra omkring år 1965.

Formgivare

Erik Tidstrand (1876 – 1944) var chef över Nordiska Kompaniets belysningsavdelning från 1901 till sin pensionering 1943. Värt att notera att han började sin karriär hos Leja eller KM Lundberg, de företag som senare slogs samman och bildade Nordiska Kompaniet 1902.

Tidstrand anses vara en av de mest betydande belysningsarkitekterna inom svensk belysningshistoria under 1900-talets första hälft. Han utmärkte sig genom sitt framgångsrika samarbete med andra framstående arkitekter, inklusive Ivar Tengbom, Carl Bergsten och NK:s chefsarkitekt Axel Einar Hjorth. Tillsammans förverkligade de idéer till armaturer för en rad betydande projekt, såsom Konserthuset, Tändstickspalatset, M/S Kungsholm, Tössebageriet och Centrum-huset i Stockholm.

Tidstrands armaturer uppmärksammades internationellt och ställdes ut på flera prestigefyllda utställningar, inklusive Världsutställningen i Paris 1925, Världsutställningen i Barcelona 1929, Stockholmsutställningen 1930, Världsutställningen i Paris 1937, med flera. Hans arbete var en del av idealet under Swedish Grace och bidrog till att forma den samtida belysningsindustrin.

Utropspris
8 000 SEK

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Sofie Lundberg
Sofie Lundberg
+46 (0) 73 918 04 69

 Dölj
 Visa mer

Important Timepieces 655

16. Rolex, Datejust, "Tapestry Dial", ca 1987.
Utropspris
35 000 - 45 000 SEK
Budhistorik
40 000

ditt bud
38 000

ditt bud
36 000

ditt bud
34 000

ditt bud
32 000

ditt bud
Aktuellt bud:
40 000 SEK