Bertil Brisborg, bordslampa, variant av modellerna "32027" och "32391", Nordiska Kompaniet 1940-50-tal.
Skärm i grönbeige lack, stam i mässing och rödbok, fot och dekorelement i mässing. Höjd 43 cm, skärmens diameter 30,5 cm.
Slitage, fläckar och färgbortfall. Nydragen el.
Modellen avbildad i Nordiska Kompaniets arkiv 1949.
Avbildade modeller i kataloger 1940-tal, samt i tidsskriften Ljuskultur 1945.
Bertil Brisborg (1910 – 1993) var chef för Nordiska Kompaniets belysningsavdelning från 1941 och troligtvis fram till 1960-talets mitt. Han ledde företaget in i en ny era och blev en framstående gestalt för de nya stilideal och den estetik som vi idag känner som Swedish Modern.
Ett karakteristiskt inslag i Brisborgs skapande var införandet av läder i ljusarmaturer vid 1940-talets början, vilket vid tiden var ett banbrytande drag inom skandinavisk armturtillverkningen. Till utställningen NK-Hantverk 1947 skapade Brisborg en hel kollektion där läder användes som dekorativt material på bords- och golvlampor men även taklampor. Brisborg ledde arbetet med kollektionen Triva-armaturer och designade flertalet banbrytande armaturer under 1940 – 50-talet.