Swedish Modern, taklampor, ett par, 1930-40-tal.

Kupor i bärnstenstonat glas med blästrad dekor, dekorornament och takkopp i mässing, upphängning i rep. Höjd 48 cm, diameter ca 37 cm.

Ställvis smärre nagg, ett invändigt kantnagg ca 1 cm. Nydragen el.

Utropspris
6 000 SEK
Karl Green
Karl Green
Specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)700 07 94 25